• Інститут електрозварювання ім. Є.О. Патона
    Національної академії наук України

    Відділ неруйнівних методів контролю якості зварних з’єднань

    Троїцький Володимир Олександрович

    Завідувач відділу, доктор технічних наук, професор

    Склад відділу

    чисельність працівників

    1. 1
      Троїцький Володимир Олександравич

      Завідувач відділом,  доктор технічних наук, професор

    +380 44 205-22-15
    РЕНТГЕН-ТЕЛЕВІЗІЙНА СИСТЕМА МОНІТОРИНГУ ПРОТЯЖНИХ ОБ'ЄКТІВ

    Для заміни плівковою радіографії створений цифровий рентген-телевізійний детектор з використанням мініатюрного сенсора, який широко застосовується в стоматології. Наразі стало можливим виконувати прецизійний високочутливий радіоскопічний контроль в реальному часі. Для отримання формату R-плівки або більш протяжного знімка проводиться зшивання окремих невеликих фрагментів високоякісних зображень, що відповідають розмірам сенсора. З використанням такого цифрового детектора можна відмовитися від дорогої R-плівки для багатьох об’єктів енергетики, авіаційної, військової техніки, в медицині тощо. Застосування рентген-телебачення з високою якістю цифрових зображень є перспективним напрямком моніторингу відповідальних об’єктів. Укр. патент №145831.

     

    Портативний рентген-телевізійний детектор зі стоматологічним сенсором дає можливість:

    • спостереження дефектів під час просвічування в стаціонарних та польових умовах в різних ракурсах в реальному часі;
    • проводити рентген-телевізійний контроль за ціною в 5-10 разів нижчою, ніж при використанні поширених панельних детекторів великих розмірів;
    • отримання цифрового стандартного знімка 300 × 40 мм за 3 хв, що в 10 разів швидше, ніж при використанні плівки. При цьому немає хімії, спеціальних приміщень, мокрих процесів, спеціальних пристроїв, оцифровки результатів неруйнівного контролю.

    РЕНТГЕН-ТЕЛЕВІЗІЙНИЙ КОНТРОЛЬ (РТК) З ВИКОРИСТАННЯМ РУХОМОГО ПЕРЕТВОРЮВАЧА З ДІСТАЦІОННИМ УПРАВЛІННЯМ

    На рисунках показані фрагменти реалізації нової технології моніторингу труб, замкнутих судин на основі рухливих радіоскопічних перетворювачів: а – R-апарат Екстравольт-350 з рухомим РТК-перетворювачем (а, б), створеним на основі екрану Cd2S2O (Tb) з чутливістю 1%, роздільною здатністю 5,5 пар ліній на 1 мм, розташований на нижній частині бочки, яка просвічена через дві стінки (3 + 3) мм. Вся її поверхня становить 2,2 м2. Внутрішні дефекти зварного шва (фото (в)) можна побачити на моніторі РТК (г), з якого оперативно надруковані цифрові безпліночні рентгенограми (г). Залежно від поставленого завдання рухливі РТК-перетворювач і R-апарат переміщаються по поверхні об’єкта синхронно або окремо. Патент України №143653.

    Нова технологія моніторингу технічного стану відповідальних об’єктів на порядок більш інформативна та продуктивна у порівнянні з будь-якою іншою відомою комп’ютерною R-технологією. Ця технологія не вимагає витратних матеріалів і дорогої, складної в обслуговуванні оцифровувальної техніки, забезпечує миттєвий (ФЛЕШ) безпліночний цифровий результат. Даний тип технології зі зчитуємою поверхнею РТК-перетворювача в кілька см2 дозволяє отримати цифрові зображення великих площ, вимірюваних десятками м2. У процесі накопичення в окремих зонах інформація виходить швидко або повільно. На екрані монітора можна побачити якість зображень дефектів. Оперативно можна змінити параметри випромінювача: струм, напругу і ракурс рентген-телевізійного зображення і виконувати подібні дії, властиві тільки цій технології.

    РТК З ВИКОРИСТАННЯМ РУХОМОГО ПЕРЕТВОРЮВАЧА З ДИСТАНЦІЙНИМ УПРАВЛІННЯМ ВІДКРИВАЄ НОВІ МОЖЛИВОСТІ В РАДІАЦІЙНІЙ ДЕФЕКТОСКОПІЇ!

    ІЕЗ ім. Є.О.Патона виготовляє описані R-перетворювачі відповідно до технічного завдання, що узгоджене із Замовником, забезпечує програмним продуктом і відповідною технологією при максимальному використанні наявного обладнання у Замовника.